AB Dış Politika Şefi Borrell: İsrail, El Fetih’i zayıflatmak için Hamas’ı finanse etti

0
Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

İspanya’da sert açıklamalarda bulunan Borrell, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu onlarca yıldır süren İsrail-Filistin çatışmasını çözmeye yönelik her türlü girişimi “kişisel olarak” raydan çıkarmakla suçladı.

REKLAM

Avrupa Birliği’nin (AB) dış ve güvenlik politikası yüksek temsilcisi Josep Borrell, İsrail’i “El Fetih kontrolündeki Filistin Yönetimini zayıflatmak” için Hamas’a fon sağlamakla suçladı.

Olası bir barış süreci için 10 maddelik yol haritası hazırlayan Borrell, iddiasını destekleyecek somut bir delil sunamadı.

İspanya’daki Valladolid Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada sert yorumlarda bulunan Borrell, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu onlarca yıldır süren İsrail-Filistin çatışmasını çözmeye yönelik her türlü girişimi “kişisel olarak” raydan çıkarmakla suçladı.

“Kötü haber şu ki İsrail, özellikle de hükümeti, son 30 yıldır bizzat boykot ettiği (iki devletli) çözümü tamamen kabul etmeyi reddediyor ve Netanyahu da sanki bugün benim sözlerimi bekler gibi bunu dün tekrarladı.” Borrel söyledi. dedi.

Borrell’in açıklaması, Netanyahu’nun Washington’un savaş sonrası bir Filistin devleti kurma ve İsrail’in Gazze’ye yönelik askeri saldırılarını azaltma çağrılarını reddetmesinden bir gün sonra geldi.

Borrell, “Barışın sağlanması için iki devletli çözümün dışarıdan empoze edilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi. “Fakat İsrail’in bu çözümü reddetmeye devam ettiği ve bizzat Hamas’ı yaratacak kadar ileri gittiği konusunda ısrar ediyorum. Evet, Hamas, El Fetih liderliğindeki Filistin Otoritesini zayıflatmak için İsrail hükümeti tarafından finanse ediliyor.” yapıldı.” dedi.

İki devletli çözüm, Batılı müttefiklerin savaş sonrası Gazze’de ulaşmak istediği en önemli hedeftir.

Borrell daha önce bu hedefi İsrail’in “en iyi güvenlik garantisi” olarak tanımlamıştı.

AB’nin üst düzey diplomatı bu ayın başlarında Lübnan’a yaptığı ziyarette, bir Filistin devletinin kurulmasının “İsrail ve Filistin’e barış ve güvenlik getirebilecek tek geçerli çözüm” olduğunu söyledi.

Ancak Cuma günkü konuşmasında Borrell, “İsrail hükümeti dışında herkesin” bu çözüm çağrısında bulunmasından şikayetçi oldu.

Geçtiğimiz Ekim ayında Orta Doğu’da çatışmaların patlak vermesinden bu yana Borrell, AB’ye çatışmayı azaltma çağrısında bulundu. Borrell ayrıca kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ndeki insani duraklamanın, siyasi barış görüşmelerinin başlamasına olanak sağlayacak kalıcı bir ateşkese “dönüştürülmesi” çağrısında da bulundu.

Borrell, İspanya’da bir dinleyici kitlesine yaptığı konuşmada, “Güçlü bir şekilde müdahale etmezsek, bugün Gazze’de ekilen nefret tohumları büyüdükçe, nefret ve şiddet sarmalı nesilden nesile, cenazeden cenazeye devam edecek” dedi. Dedi.

Borrell, fahri doktora unvanını aldıktan sonra yaptığı konuşmada Batı Şeria’daki aşırıcı İsrailli yerleşimcileri de hedef aldı.

“Uluslararası toplum onların (yerleşimcilerin) yasa dışı olduğunu düşünüyor ancak onlar bu yasa dışılığa çözüm bulmak için hiçbir şey yapmadılar.” Borrell, yerleşimcilerin bugün 7 Ekim’de başlayan çatışmaların öncesine göre daha “şiddetli” olduklarını da sözlerine ekledi.

Borrell liderliğindeki bloğun diplomatik kolu olan Avrupa Dış Eylem Servisi (EEAS), Batı Şeria’daki şiddetten sorumlu yerleşimcilere yaptırımlar uygulama konusunda ABD ve Birleşik Krallık’ın izinden gitmeyi düşünüyor.

Ancak diplomatik kaynaklara göre dışişleri bakanlarının Pazartesi günü Brüksel’de yaptıkları toplantıda yerleşimcilere yönelik planlanan yaptırımları onaylamaları pek mümkün görünmüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu