Arkeologlar Londra’nın merkezinde 2000 yıllık Roma yatağı keşfetti

0
Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Londra Arkeoloji Müzesi (MOLA) tarafından “inanılmaz derecede nadir” olarak tanımlanan keşif, Roma’nın cenaze töreni ve cenaze geleneklerine yeni bir ışık tutuyor.

REKLAM

Arkeologlar İngiltere’nin başkenti Londra’nın merkezinde antik Roma döneminden kalma bir yatak keşfettiler.

Yüksek kaliteli meşeden yapılmış mezar yatağı, Londra Arkeoloji Müzesi’nden (MOLA) bir ekip tarafından Holborn Viyadüğü yakınındaki modern yolun altı metre altında bulundu.

MOLA, yatağı “inanılmaz derecede nadir” olarak nitelendiriyor ve bunun Britanya’da şimdiye kadar keşfedilen ilk tam mezar yatağı olduğunu söylüyor.

Başkentte daha önce sadece üç adet iyi korunmuş Roma dönemine ait ahşap tabut bulunmuştu.

Bu keşfin önemi nedir?

Bu keşfin önemi nadir olmasının çok ötesine geçiyor. Roma gömme uygulamaları, sosyal hiyerarşi ve antik zanaatkarlık hakkında değerli bilgiler sağlar.

MOLA yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bunun muhtemelen öbür dünyada kullanılmak üzere bir cenaze objesi olarak tasarlandığını düşünüyoruz. Roma İmparatorluğu’ndaki mezar taşlarında, ölen kişiyi bir kanepe veya yatakta uzanmış ve sanki canlıymış gibi yemek yerken tasvir eden oymalar var.” Söylendi.

Yatakta girift oymalı bacaklar ve küçük ahşap mandallarla sabitlenmiş eklemler bulunmaktadır. Yatak, yirmi ila otuz beş yaşları arasında olduğu tahmin edilen yüksek rütbeli bir Romalı adamın mezarına yerleştirilmeden önce parçalara ayrıldı.

Roma döneminden kalma ahşap eserler, çürüme nedeniyle İngiltere’de nadiren bulunur, ancak 2.000 yıllık mobilyalar, Filo Nehri’nden gelen nemli çamur sayesinde korunmuştur.

MOLA proje yöneticisi Heather Knight şunları söyledi: “Bulduğumuz koruma seviyesi ve özellikle de keşfedilen ahşap eserlerin sayısı bizi gerçekten şaşırttı.”

Arkeologlar yatağın yanı sıra boncuklar, bir cam şişe ve mağlup bir gladyatörün resmiyle süslenmiş bir lamba da dahil olmak üzere çeşitli kişisel eşyalar da keşfettiler.

Süslü lambanın MS 43 ile 80 yılları arasındaki Roma işgalinin erken dönemine ait olduğuna inanılıyor.

Keşif sırasında bulunan eserlerin sergilenmesi bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu