Avrupa’nın ‘akıllı şehir’leri | Euronews

0

Real Economy bu hafta Avrupa’daki akıllı şehir konseptini konu alıyor. Barselona ve Amsterdam gibi şehirler dijital çağa çoktan geçmiş durumda… İspanya’nın Valencia şehriyse kullanılan AppValencia u

Rafael Monterde Diaz: Akıllı şehir projemiz bize şehirde ne gibi kaynaklara sahip olduğumuzu bilmemize olanak sağlıyor.

Akıllı şehir konsepti

Avrupa’da yaşayan her üç kişiden ikisi şehirlerin düzensiz bir şekilde büyümesine tanık oluyor. Bu hafta İspanya’nın Valencia şehrindeyiz. Ekonomiyi güçlendiren iş ve fırsat avantajı sebebiyle insanlar şehirlere taşınıyor. Ancak şehirler barınma, ulaşım ve kirlilik gibi önemli sorunlarla başa çıkmak zorunda. İşte bu tür konular küçük ya da büyük olsun tüm kentleri ‘akıllı şehir’ olmaya zorluyor.

Avrupa’daki enerjinin yüzde 80’i şehirde yaşayan insanlar tarafından tüketiliyor. Ancak kıtanın milli gelirinin yüzde 85’ini de bu kişiler sağlıyor. 2050 yılında şehirlerde yaşayan insanların sayısı iki katına çıkacak. Bu sebeple ‘akıllı şehir’ kavramını iyi anlamamız gerekiyor.

‘Akıllı’ ve ‘büyük’ şehirler: Amsterdam ve Barselona

İnsanlar gündelik hayatta şunları yapıyor. Uyanıyor, işe gidiyor, arkadaşlarıyla vakit geçiriyor ve uyuyor.
Akıllı şehirler insanlar arasındaki bu aktiviteleri birbirine bağlıyor. Teknoloji sayesinde işe giden otobüs saatini ya da yol güzergahındaki trafiğin yoğun olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz.

Park yeri bulabiliyor, acil servisi arayabiliyor ya da şehirdeki kirlilik oranını tam olarak öğrenebiliyorsunuz.

Akıllı şehirler kent yaşamının tüm unsurlarını bir araya getirip, iş ve bürokrasi arasında iletişim sağlayarak vatandaşların birlikte çalışabilmesi için teknolojik açıdan büyük bir platform sunuyor.

Barselona ve Amsterdam, akıllı ve büyük şehirlere iki güzel örnek… Şimdi küçük kentler de bu akıllı şehir düzenine ayak uydurmaya çalışıyor.

Birleşik Krallık, İspanya ve İtalya, Avrupa’da ‘akıllı şehir’lerin en çok bulunduğu ülkeler…

ITS: Internet Teknoloji Servisi

Avrupa 2020 yılında şehir yapılanmasını gündeminin ana maddesi yapmak istiyor. Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu diğer ülke hükumetlerinin desteği ve fonlarını birleştirerek ‘akıllı şehirler’ için büyük bir yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Peki niçin böyle bir uygulama başlatılıyor? Krizden sonra akıllı şehirlere altyapı sağlamak için fon sağlamak gerçekten de zor olacak. Belediye bütçelerinde kesintiler yapılacak ve bu kurumların borç oranları artış gösterecek.

Şimdi ITS ‘akıllı şehir’ konseptinin Valencia’ya nasıl uygulandığını göreceğiz.

Valencia değişiyor

Avrupa’nın diğer büyük ‘akıllı şehir’lerinden ilham alan Valencia değişime 2012 yılında başladı. Şimdi şehir merkezine gidip bu değişimin boyutlarına göz atalım.

-“Merhaba Rafa. Seninle nasıl buluşabiliriz?”

-“5 numaralı otobüse bin ve AppValencia uygulamasından en yakın durağa bak.”

AppValencia gibi uygulamalar otobüs ile bisiklet gibi ulaşım konularında ve fatura ödemelerinde eş zamanlı olarak bilgi almanıza imkan sağlıyor. Bu hizmet akıllı şehir yönetim platformu altında eş zamanlı olarak ilk kez İspanya’da uygulanmaya başlamış.

Bu geniş bir platform. Vatandaşlar özel şirketlerin sağladığı veriler dahil her türlü bilgi ve hizmete ulaşabilir. Bu uygulamada sağlanan her türlü hizmet, herkese açık konumda bulunuyor.

Özel firmalar da vatandaşların kullanabileceği uygulamalar geliştirebiliyor. Bu da hizmet ağını genişletiyor. Ayrıca bu iş modeli şirketlere yeni gelir kapıları açıyor.

Valencia’nın 2014’ten 2020’ye kadar olan değişim bütçesi 1.14 milyar Euro. Bu meblağın yaklaşık 570 milyonu Avrupa Altyapı ve Yatırım Fonu tarafından karşılanıyor. Bu değişimin faydasını trafik yönetim kontrol merkezi uygulamasının Valencia’da yaşayan vatandaşlara yaptığı katkıyla görebiliyorsunuz.

Rafael Monterde Diaz, Valencia Şehir Konseyi Üyesi: “Şehrin ana meydanlarında ne olup bittiğini eş zamanlı olarak görebiliyoruz. Trafik ışıklarını kontrol edebiliyor ve bu sayede acil durumlar için farklı çözüm yolları geliştirerek, olası trafik sıkışıklıklarının önüne geçebiliyoruz.”

Bu sistem kirliliğin önüne geçiyor ve elektrik ve su maliyetlerini azaltıyor. Bu sebeple İspanya hükumeti ve Avrupa Birliği bu uygulamaya altı milyon Euro daha yatırım yaptı. Ayrıca bu sistem Telefonica gibi firmaları da kendine cezbediyor.

Kim Faura, Telefonica Genel Müdürü: “İş dünyasında internet teknolojilerine yatırım artıyor. Buna kısaca IOT yani İngilizce anlamıyla ‘Internet of Things’ diyoruz. Akıllı şehirler bize bilgi toplamamız açısından bir platform oluşturuyor. 2020 yılına gelindiğinde yaklaşık 50.000 milyon noktayı birbirine bağlamış olacağız.”

Rafael Monterde Diaz, Valencia Şehir Konseyi Üyesi: “Akıllı şehir projemiz bize şehirde ne gibi kaynaklara sahip olduğumuzu bilmemize olanak sağlıyor.”

“Park alanları… Sokak lambaları… Çöp kutuları… Bu noktaların yerini biliyoruz ancak bizimle iletişim kurmalarını ve bu noktaları birleştirmek istiyoruz.”

İnternet sayesinde bilgi alıyor ve su sayede daha iyi bir yönetim sergiliyoruz

Şimdi tüm vatandaşların, üniversitelerin ve şirketlerin iletişim halinde olması ve kalkınma için strateji belirlemesi Valencia’nın elinde…

Çünkü akıllı dijital değişim, şehir nüfusunun büyümesi açısından çok önemli…

Akıllı şehir Valencia

euronews: “Başarılı ‘akıllı bir şehir’ için vatandaşlar arasında güven inşa etmek ve uyumlu bir strateji elzemdir. Valencia’da bu işi başarmak Ximo Puig’in elinde… Kendisi Valencia hükumetinin başkanı…”

“Valencia şehri açısından akıllı bir vizyon ve güven inşa etmek için vizyonunuz nedir?”

Ximo Puig, Valencia Hükumeti Başkanı: “Geçmişte yaşanılan olaylardan ötürü kamu sektörüne kimse güven duymuyordu. Hala bazı vatandaşların bu yeni hizmet anlayışını benimsemesi çok yavaş ilerliyor. Daha çok özel şirketin bu sistemi desteklemesi bize de yardımcı oluyor. Kamu sektörü ve özel firmaların bu gelişmiş sistemi birlikte ayakta tutması gerekiyor.

euronews: “Valencia ekonomik olarak şu anda nasıl bir durumda? Bu teknolojiyi kullanırken zayıf noktalarınızı nasıl güçlendirmeyi planlıyorsunuz?”

Ximo Puig, Valencia Hükumeti Başkanı: “Valencia ekonomisi geçen sene yüzde 3.9 oranında büyüdü. Valencialı şirketler ve işçiler çok büyük sorunların üstesinden geliyorlar. Yeni açılan şirketlerin eleman ihtiyacı için eğitim sistemini değiştirme konusunda sorun yaşıyoruz. Ayrıca yabancı dil öğrenme konusunda da bazı problemler var. Üretken bir topluma dönüşmek açısından işbirliği yaptığımız her noktada aslında sorunlar var. Örneğin Valencia, İspanya’da halkın internet kotasına sahip olacağı ilk şehir olacak. Bu çok temel bir unsur ve vatandaşların birçoğu bu hizmetten yararlanabilecek. Aileler, şirketler hep birlikte bir bilgi toplumuna dönüşecek.”

euronews: “Bu iş için kredi veren kuruluşlardan para bulmanız veya fon ve bağış toplamanız ne kadar zor oldu? Sizce bu başladığınız girişim Avrupa’da aynı stratejileri geliştirmeye çalışan diğer şehirler için de örnek teşkil edecek mi?”

Ximo Puig, Valencia Hükumeti Başkanı: “Özel bankalardan, şirketlerden ve kar amacı gütmeyen kurumlardan topladığımız fonları birleştirmemiz gerekiyor. Özel sektörün sağlayabileceği destek çok çeşitlilik arz ediyor ancak elbette Avrupa fonlarından da yararlanmamız gerekiyor. Ayrıca kendi fonlarımızı da kurmalıyız. Bu bir süreç.
Avrupa’nın diğer bölgelerinde yaşanan sorunlar bizde de görülüyor. Bazı bölgeler bizden daha gelişmiş ve kimi bölgeler var ki bizden daha geride. Aslında bu proje Avrupa’da bulunan tüm bölgelerin gelişmesine, temel ihtiyaçların giderilerek topyekün bir iletişim ve bilgi toplumuna dönüşmesine olanak sağlıyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu