Avusturya, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen Bölgesi’ne katılımına karşı

0

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, ülkesinin Hırvatistan’ın Schengen Bölgesi’ne katılmasını destekleyeceğini ancak Bulgaristan ve Romanya’nın katılımına karşı olduklarını açıkladı.

REKLAM

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, ülkesinin Hırvatistan’ın Schengen Bölgesi’ne katılmasını destekleyeceğini ancak Bulgaristan ve Romanya’nın katılımına karşı olduklarını açıkladı.

Nehammer, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e yaptığı resmi ziyarette, mevkidaşı Andrej Plankovic ile bir araya geldi. Nehammer, ülkesinin Hırvatistan’ın Schengen Bölgesi’ne katılmasını destekleyeceğini söyledi.

Nehammer, “Hırvatistan’ın şimdiye kadar yaptıkları gerçekten etkileyici. Hırvatistan, 1 Ocak itibarıyla Euro Bölgesi’ne katılacak ve bu konuda sizi şimdiden tebrik etmek istiyorum.” diye konuştu.

Romanya ve Bulgaristan’ın katılımına karşı

Ülkesinin, Avrupa Birliği (AB) üyeleri arasında, düzensiz göçmenler hususunda “en büyük zorluklarla karşı karşıya” olduğunu kaydeden Nehammer, “2015’ten bu yana birçok kişiyi ülkemizde ağırladık ve koruma altına aldık. Şu anda Avusturya’ya sığınmak isteyen 10 binlerce Ukraynalıya ve çocuklarına koruma sağlıyoruz.” dedi.

Nehammer, “Ancak birçok göçmen sığınma hakkı elde edemiyor. Birçoğu hiç kayıtlı değil. Bu göçmenler AB üyesi ülkelerden geçerek Avusturya’ya varıyor ve orada iltica başvurusunda bulunuyor ancak Avusturya’dan önce hiçbir ülkede kayıtlı değiller. Avusturya’da 75 binden fazlası kayıtlı olmayan 100 binden fazla, yasa dışı yollarla giren göçmen bulundu.” şeklinde konuştu.

Nehammer, Bulgar ve Romen yetkililerin göç ve sınır kontrolüne ilişkin AB kurallarını uygulamadıklarını, bunun da Türkiye’den AB’nin geri kalanına uzanan bir göçmen rotasının oluşmasına neden olduğunu söyledi.

Ülkelerine gelen düzensiz göçmenlerin yüzde 40’ının Bulgaristan’dan Romanya’ya, oradan da Avusturya’ya geçtiğinin altını çizen Nehammer, “Hırvatistan’ın Schengen Bölgesi’ne katılımı için ayrı bir oylama yapılacak. Bulgaristan ve Romanya için ise özel oylama yapılacak.” ifadesini kullandı.

AB Komisyonu, 16 Kasım’da Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’ın Şengen Bölgesi’ne katılması yönünde görüş bildirmişti.

8 Aralık’ta içişleri bakanları toplantısında oylama yapılacak.

Ek kaynaklar • AA, Reuters

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking