Barbie filmini Lübnan ve Kuveyt’den sonra Cezayir de yasakladı

0

Çoğunluğu Müslüman olan ülke, gösterime girmesinden üç hafta sonra Barbie filmini yasakladı

REKLAM

Cezayir, ülkede birkaç haftadır gösterimde olan Barbie filminin sinemalarda görüntülenmesini yasakladı.

Kuzey Afrika ülkesinde beyaz perdede gösterilen filmlerin içeriklerini denetleyen ve gerekirse yasaklayan Cezayir Kültür Bakanlığı, Hollywood’un gişe rekoru kıran yapımının sinemalardan derhal geri çekilmesini istedi.

Yerel 24H haber sitesi ve bir resmi bir kaynak, filmin “eşcinselliği ve diğer Batılı sapkınlıkları teşvik ettiğini” ve “Cezayir’in dini ve kültürel inançlarına uymadığını” aktardı.

Margot Robbie ve Ryan Gosling’in Barbie ve Ken rollerinde yer aldığı film, ilk vizyona girdiği 21 Temmuz’dan beri bilet satışlarından dünya çapında 32 milyar TL (1.18 milyar dolar) elde etti.

Geçtiğimiz hafta,Lübnan ve Kuveyt de benzer sebeplerdendolayı yapımı yasaklamıştı.

Lübnanlı bir bakan filmin “Film, sapkınlığı ve cinsiyet değiştirmeyi teşvik ederken ataerkil olmayı reddetme çağrısında bulunuyor ve annelerin rolünü de alaya aldığı için Lübnan’daki ahlaki ve dini değerlere aykırı.” diyerek yetkililerden filmin sinemalardan geri çekmesini istemişti. 

Aynı şekilde, Kuveyt “halk ahlakını ve toplumsal değerleri korumak” için Barbie’yi yasakladı.

Kuveyt Enformasyon Bakanlığı sözcüsü, filmin “Kuveyt toplumuna ve kamu düzenine yabancı fikir ve inançları yaydığını” söylemişti.

Bakanlık aynı zamanda transseksüel bir oyuncunun yer aldığı Avustralya yapımı korku filmi Talk to Me‘yi de benzer gerekçelerle yasaklamıştı.

Ek kaynaklar • 24H Algerie

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu