Çin’de ‘gebelik kışı’: Hastaneler azalan talep nedeniyle kadın doğum bölümlerini kapatıyor

0

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun son verileri, doğum hastanelerinin sayısının 2020’de 807’den 2021’de 793’e düştüğünü gösterdi.

REKLAM

Devlet gazetesi Daily Economic News’in haberine göre, Çin’deki pek çok hastane bu yıl doğum hizmeti vermeyi durdurdu.

Yerel Çin medyası, yeni doğan bebek sayısının azalmasının, birçok hastanenin kadın doğum ve jinekoloji bölümlerini işletmeye devam etmesinin mümkün olmadığı anlamına geldiğini bildirdi.

Son iki ayda çeşitli eyaletlerdeki bazı hastaneler kadın doğum ve jinekoloji bölümlerini kapatacaklarını duyurdu. Bunlar arasında doğu Zhejiang’daki Jiangshan Geleneksel Tıp Hastanesi 11 Mart’ta kapandı ve Jianxi Ganzhou Şehrindeki Beşinci Halk Hastanesi 1 Şubat’tan itibaren doğum hizmetlerini durdurdu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun son verileri, doğum hastanelerinin sayısının 2020’de 807’den 2021’de 793’e düştüğünü gösterdi.

“Hamileliğin Kışı”

2023 yılı verileri Çin’in nüfusunun üst üste ikinci kez azaldığını ortaya koydu. Sektör uzmanları, yeni doğumlardaki rekor düşüş nedeniyle “hamilelik kışı” yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Çin’deki pek çok kadın, yüksek çocuk bakımı masrafları nedeniyle çocuksuz kalmayı tercih ediyor, evlenmek istemiyor ya da hala birincil bakıcı olarak görüldükleri ve cinsiyet ayrımcılığının yaygın olduğu geleneksel bir toplumda kariyerlerini askıya alıyor.

Hızla yaşlanan bir toplumun artan demografik sıkıntısıyla karşı karşıya kalan Çinli yetkililer, genç çiftlerin çocuk sahibi olma isteklerini nasıl artıracaklarına karar vermek zorunda kalıyor.

Yetkililer, doğum izninin genişletilmesi, çocuk sahibi olmak için mali ve vergi avantajları ve konut yardımları da dahil olmak üzere doğum oranını artırmaya yönelik önlemler uygulamaya koydu. teşvik tedbirleri hayata geçirmeye çalışıyor.

Ancak yetkililer, Kovid-19’a bağlı rekor doğum oranı ve yüksek sayıdaki ölümlerle hızlanan bu düşüşün, ülke ekonomisinin büyüme potansiyeli üzerinde uzun vadeli derin etkiler yaratacağından korkuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu