Çin’den ABD’ye uyarı: Tayvan’la her türlü resmi ilişkiyi kesin

0

Wells yönetimi Washington’u Tayvan konusunda “dikkatli” olmaya çağırdı.

REKLAM

Çin, ABD kongre heyetinin Tayvan’a yaptığı ziyarete sert tepki gösterdi. Ziyaretin ardından tepkisini dile getiren Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’den özerk adayla tüm resmi temasların durdurulmasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, Washington’u Tayvan meselesinin “aşırı karmaşıklığının ve hassasiyetinin farkında olmaya” çağırdı.

Sözcü, “Çin, ABD ile Tayvanlı yetkililer arasında herhangi bir resmi etkileşime karşı çıkıyor ve ABD’nin Tayvan’ın işlerine herhangi bir şekilde ve hiçbir bahane altında müdahale etmesini reddediyor.” dedi. dedi.

ABD-Çin ilişkileri

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki Kasım Pekin-Washington toplantısı toplantı bu yüzden titrek ilişkilerini istikrara kavuşturmaya çalışıyor.

Bu bağlamda ziyaret Çin’de beklenenden daha sert bir tepkiye yol açtı. Ancak kongre heyetinin temasları, dönemin Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ardından 2022 yazında kuruldu. ziyaret etmek Çin bundan sonra ne yaptı? askeri tatbikatlar gibi büyük eylemleri tetiklemeleri beklenmiyor.

Tayvan’a askeri teçhizat satışı

Öte yandan kongre heyetinin ziyareti, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Tayvan’a askeri teçhizat satışına ilişkin anlaşmayı onayladığı güne denk geldi. Çin’in Amerikan şirketlerine yönelik yaptırımlar Buna yol açan satış, iletişim ve küresel konumlandırma sistemlerini ve ilgili teknolojileri içerir. Nispeten küçük olan satışlara silahlar dahil değildir.

Ancak Tayvan bu ay Senato yasasını kabul etti. Temsilciler Meclisi’nde bekleyen Bu aynı zamanda 95 milyar dolarlık yardım paketinin de bir parçası.

Ukrayna ve İsrail’e odaklanan pakette, Tayvan’a sağlanan ABD silahlarının yerine geçecek 1,9 milyar dolar yer alıyor.

Washington, 1979 tarihli bir yasa uyarınca Tayvan’a işgali caydırmak için yeterli askeri teçhizat ve teknolojiyi sağlamakla yükümlüdür.

Adayı Çin topraklarının bir parçası olarak gören ve gerekirse zorla almayı taahhüt eden Pekin, Tayvan’a silah satışına karşı çıkıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu