Değeri yeterince bilinmiyor ama günde 5 tane yemek kemik erimesini önlüyor

0

Daha çok 45 yaşından sonra başlayan ancak son yıllarda gençlerde de görülmeye başlayan kemik erimesi, özellikle kadınları etkiliyor. Kemik erimesine yol açan başlıca etkenler arasında menopoz, kalsiyum ve D vitamini eksikliği, kronik hastalıklar, kalıtım, hareketsiz yaşam gibi faktörler yer alıyor.

Kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, kelime olarak süngerimsi (gözenekli) kemik anlamına geliyor. Penn State araştırmacıları, günlük 5 tane kuru erik yemenin kemik yoğunluğu kaybını önlediğini ortaya çıkardı. ABD’li uzmanlar, düzenli kuru erik tüketiminin kemik kırılma oranını yüzde 50 azalttığını söyleyerek, bu meyvenin konforlu bir yaşlılığın da anahtarı olabileceğini belirtti.

Kuru erikte yüksek miktarda potasyum yer alır. Potasyum ise kalp sağlığını koruyan bir mineraldir. Gün içinde tüketilen besinlerden potasyum alarak kalp krizi riskini önleyip, kalp ritmini düzenleyebilirsiniz.

Saçların kuru ve yıpranmış görünmesi demir eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu durumu önlemek için demir miktarı yüksek olan kuru erikten faydalanabilirsiniz.  Çay saatlerinde ölçülü şekilde kuru erik yiyerek de  vücudun demir oranını yükseltmek mümkündür.

Siyah kuru erik faydaları kuru kayısı ile benzerdir ve sindirimi kolaylaştırır. Kuru erik lifli bir yapıya sahiptir. Antioksidan maddeleri içerdiği için bağırsakların kolayca temizlenmesini sağlar. Kuru erik besin değeri yüksek bir yiyecektir. K vitamini, potasyum ve birçok vitamini yapısında barındırır. Yoğun ve hareketli bir gün geçirmek için bir avuç kuru erik tüketmeniz iyi olabilir.

 A vitamini görme duyusunu geliştirir ve göz kusurlarını önler. Görüş kalitenizi arttırmak için kuru erik tüketebilirsiniz. Kuru eriğin içinde bulunan beta-karoten ve antioksidan maddeler, vücutta kanserli hücrelerin yerleşmesine geçit vermez. Hücre zarlarını her yönüyle koruyan kuru erik kansere yakalanma ihtimalini de en aza indirir.

Kuru erik vücutta ağrıya ve hastalığa neden olan iltihapları temizler. Ağız ve diş sağlığı konusunda da etkili olan kuru erik, diş eti iltihaplarını yok eder.

Dengesiz beslenme, çevre kirliliği ve hastalıklar vücudumuzda kimyasal sorunlar yaratabilir. Antioksidanlar olası hasarları önler. Kuru erik içerdiği kalsiyum sayesinde kemik yapısını güçlendirir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu