Dünya Bankası’ndan Mısır’a gelecek üç yılda 6 milyar dolarlık destek

0

Dünya Bankası’nın Mısır ülke direktörü Stephane Guimbert, 6 milyar dolarlık finansmanın ilk 1 milyar dolarlık diliminin Haziran ayı sonuna kadar ulaşmasının beklendiğini söyledi.

REKLAM

Dünya Bankası, Mısır’ın kalkınma önceliklerini karşılamasına yardımcı olmak amacıyla önümüzdeki üç yıl içinde 6 milyar dolarlık mali yardım sağlamayı planladığını duyurdu.

Ekonomik krizin pençesindeki ülke, döviz açığı, bütçe ve ödemeler dengesi açıklarının yanı sıra enflasyonla da boğuşuyor.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle turizm sektörünün gerilemesi ve Kızıldeniz’deki Husi saldırıları nedeniyle Süveyş Kanalı’ndaki gemilerin geçiş ücretlerinin düşmesi, ülkenin döviz gelirlerini olumsuz etkiliyor.

Washington merkezli Dünya Bankası Grubu, 3 milyar doların hükümet programlarına, diğer 3 milyar doların ise özel sektöre aktarılacağını duyurdu. Ancak banka bunun yönetim kurulu onayına tabi olduğunu vurguladı.

Bugünkü duyuru (18 Mart), Mısır’ın 6 Mart’ta IMF ile yaptığı kredi anlaşmasının yanı sıra Avrupa Birliği’nden gelen 8,1 milyar Euro’luk mali desteğin ardından geldi.

IMF ile yapılan anlaşma kapsamında Kahire, daha önce 3 milyar dolar olan kredi limitini 5 milyar dolar artırarak 8 milyar dolara çıkardı.

Bu anlaşmalar Kahire’nin ekonomik krizden çıkışını destekleyerek mali sıkıntılarını hafifletmeyi amaçlıyor.

IMF ile anlaşmanın imzalandığı gün (6 Mart) Mısır Merkez Bankası referans faiz oranını 600 baz puan artırarak %27,25’e çıkardı.

Aynı gün banka, ulusal para biriminin serbest ticaretine izin vereceğini söyledi. Çünkü Mısır lirası son 12 aydır dolara karşı sabitlenmiş durumda.

Kararın ardından Mısır para biriminin dolar karşısında değer kaybı hızlandı.

Bu arada Dünya Bankası’nın Mısır ülke direktörü Stephane Guimbert, finansmanın ilk diliminin 1 milyar doların Haziran ayı sonuna kadar ulaşması gerektiğini söyledi.

Guimbert, “Önemli bir kısmı bütçe desteğine ayrılacak ve ardından iklim, KOBİ’ler (küçük ve orta ölçekli işletmeler) vb. konularında bir dizi programımız var” dedi. dedi.

Geriye kalan 3 milyar dolar, sermaye ve krediler de dahil olmak üzere, Dünya Bankası Grubu’nun özel sektör kolu olan Uluslararası Finans Kurumu (IFC) aracılığıyla aktarılacak ve kısmen diğer yatırımcılardan harekete geçirilen fonlarla karşılanacak.

Stephane Guimbert, finansmanın yönetim kurulu onayına tabi olduğunu ve bu onayın haziran ayı sonundan önce beklendiğini belirterek, “O halde ödemeyi en kısa sürede yapacağız.” dedi.

Guimbert’e göre Dünya Bankası programı, devlet kontrolü altında kalan ve satılmayan kamu işletmelerinin yönetimine odaklanacak ve bu kurumların özel sektörle rekabet edebilmeleri için eşit şartlar sağlamayı amaçlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu