El yanığı kaç günde geçer? El yanmasına ne iyi gelir?

0

El yanıkları günlük hayatımızda karşılaşabileceğimiz acı verici durumlar arasındadır. Sıcak su, buhar, ateş veya kimyasallarla temas, hem fiziksel hem de duygusal açıdan zorlayıcı olabilecek ciddi yanıklara neden olabilir. Elbette hayatın kaotik temposunda güvenlik önlemlerini gözden kaçırmak kolaydır. Ancak bu riskleri en aza indirmek ve el yanıklarını önlemek için basit önlemler alınabilir.

El yanıklarına ne iyi gelir?

El yanıklarına iyi gelen bazı şeyler vardır. En önemlisi yanık bölgesinin soğutulması ve enfeksiyon riskinin azaltılmasıdır. Bunun için yanan bölgeyi en az 20 dakika soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Daha sonra yanık bölgesini yanık kremi veya aloe vera ile nemlendirebilirsiniz. Ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici de alabilirsiniz. “El yanığı nasıl tedavi edilir?” El yanıkları için bazı yararlı yöntemler şunlardır:

 • Yanan bölgeyi en az 20 dakika soğuk suyla yıkayın. Bu yanık bölgesini soğutur ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur.
 • Yanık bölgesine yanık kremi veya aloe vera sürün. Bu, yanmış bölgeyi nemlendirir ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Elinizdeki yanık şiddetliyse derhal tıbbi yardım alın. Ciddi yanıklara, enfeksiyonlara, yara izlerine ve hatta ampütasyonlara neden olabilir. El yanığınızın ciddiyetine bağlı olarak almanız gereken bazı tıbbi önlemler şunlardır:

 • Birinci derece yanıklar ciltte kızarıklık, ağrı ve şişlik ile karakterizedir. Birinci derece yanıklar genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir.
 • İkinci derece yanıklar derinin yüzeysel katmanını ve kısmen de ikinci katmanını etkiler. İkinci derece yanıklar; kabarcıklanma, ağrı ve şişlik ile karakterizedir. İkinci derece yanıklar genellikle birkaç hafta içinde iyileşir.
 • Üçüncü derece yanıklar derinin tüm katmanlarını etkiler. Üçüncü derece yanıklar ağrısız, beyaz veya kömürleşmiş cilt ile karakterizedir. Üçüncü derece yanıklar genellikle tıbbi müdahale gerektirir.

Yanan ellerden kurtulmak kaç gün sürer?

El yanığının iyileşme süresi yanığın ciddiyetine göre değişir. Birinci derece yanıklar ciltte kızarıklık, ağrı ve şişlik ile karakterizedir. Birinci derece yanıklar genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir. İkinci derece yanıklar derinin yüzeysel katmanını ve kısmen de ikinci katmanını etkiler. İkinci derece yanıklar; kabarcıklanma, ağrı ve şişlik ile karakterizedir. İkinci derece yanıklar genellikle birkaç hafta içinde iyileşir. Üçüncü derece yanıklar derinin tüm katmanlarını etkiler. Üçüncü derece yanıklar ağrısız, beyaz veya kömürleşmiş bir cilde sahiptir. Üçüncü derece yanıklar sıklıkla tıbbi müdahale gerektirir ve iyileşmesi birkaç ay veya daha uzun sürebilir.

Diş macunu el yanıklarına iyi gelir mi?

Diş macunu genel olarak diş temizliği için tasarlanmış bir üründür ve içindeki maddeler genel olarak ağız sağlığıyla ilgili sorunları hedef alır. Ancak özellikle yanık veya başka bir cilt probleminiz varsa cildinize diş macunu sürmeniz genellikle önerilmez. Diş macunları florür, diğer mineraller, deterjanlar ve tatlandırıcılar gibi maddeler içerebilir. Bu maddeler diş sağlığına faydalı olabilir ancak ciltte kullanıldığında tahrişe veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

El yanıkları gibi cilt sorunlarıyla baş etmek için önerilen ilk yardım yöntemleri genellikle soğuk su altında yıkamak, temiz bir bezle örtmek ve ağrıyı hafifletmek için reçetesiz satılan ilaçları kullanmaktır. Diş macunu bu tür durumları tedavi etmek için özel olarak formüle edilmemiştir ve cilde uygulandığında istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Ellerdeki yanık izlerinden nasıl kurtuluruz?

Eldeki yanık izleri yanığın şiddetine ve derinliğine göre değişiklik gösterir. Birinci derece yanık izleri genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolur. İkinci derece yanık izleri birkaç ay içinde kaybolabilir. Üçüncü derece yanıkların izleri kalıcı olabilir. Yanık izlerinin kaybolmasını hızlandırmak için alınabilecek bazı önlemler şunlardır:

 • Yanan bölgeyi düzenli olarak nemlendirin.
 • Yanan bölgeyi güneşten koruyun.
 • Yanmış bölgeyi ovalamayın veya çizmeyin.

Yanık izi belirgin ve rahatsız edici ise bir dermatoloğa görünmenizde fayda olabilir. Bir dermatolog, yara izinin azaltılmasına veya tamamen kapatılmasına yardımcı olabilecek tıbbi tedaviler önerebilir.

Su yakmaya ne iyi gelir?

Su yanıkları, kaynar su, buhar veya sıcak sıvılarla temas sonucu oluşan cilt yanıkları olarak tanımlanır. Su yanıkları, yanma sıcaklığına, temas süresine ve cilt hassasiyetine bağlı olarak birinci, ikinci veya üçüncü derece yanıklara neden olabilir. Birinci derece su yanıkları ciltte kızarıklık, ağrı ve şişlik ile karakterizedir. Birinci derece su yanıkları genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir.

İkinci derece su yanıkları derinin yüzeysel katmanını ve kısmen de ikinci katmanını etkiler. İkinci derece su yanıkları; su toplama, ağrı ve şişlik ile karakterizedir. İkinci derece su yanıkları genellikle birkaç hafta içinde iyileşir. Üçüncü derece su yanıkları cildin tüm katmanlarını etkiler. Üçüncü derece su yanıkları ağrısız, beyaz veya kömürleşmiş cilt ile karakterizedir. Üçüncü derece su yanıkları sıklıkla tıbbi müdahale gerektirir ve iyileşmesi birkaç ay veya daha uzun sürebilir. Su yanıkları için bazı yararlı ev ilaçları şunlardır:

 • Yanan bölgeyi en az 20 dakika soğuk suyla yıkayın.
 • Yanık bölgesine yanık kremi veya aloe vera sürün.
 • Yanan bölgeye steril pansuman uygulanır.

Birinci derece su yanıkları genellikle evde tedavi edilebilir. Yanık bölgesini soğuk suyla yıkayın, yanık kremi veya aloe vera sürün ve ağrı kesici alın. İkinci derece su yanıkları genellikle evde tedavi edilebilir. Yanık bölgesini soğuk suyla yıkayın, yanık kremi veya aloe vera sürün, ağrı kesici alın ve yanık bölgesini steril bir pansumanla kapatın. Üçüncü derece su yanıkları genellikle tıbbi müdahale gerektirir. Yanan bölgeyi soğuk suyla yıkayın ve derhal tıbbi yardıma başvurun.

Kabarcıklı yanıklara ne iyi gelir?

Kabarcık yanıklarına ikinci derece yanık da denir. Bu tür yanıklar derinin yüzeysel katmanını ve kısmen de ikinci katmanını etkiler. Kabarcıklı yanıklarda ciltte kabarcıklar oluşur. Kabarcıklar sıvı dolu keselerdir. Kabarcıklar ağrılı olabilir ve enfeksiyon riskini artırabilir. Kabarcıklar için bazı yararlı ev ilaçları şunlardır:

 • Yanan bölgeyi en az 20 dakika soğuk suyla yıkayın.
 • Yanık bölgesine yanık kremi veya aloe vera sürün.
 • Yanık bölgeye uygulanan bal enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Yanık bölgeye uygulanan çay ağacı yağı enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Yanık bölgeye uygulanan aloe vera ağrıyı hafifletmeye, iyileşmeyi hızlandırmaya ve enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Ölümle burun buruna! İşte o anlarÖlümle burun buruna! İşte o anlar
Aylar sonra yeniden ortaya çıktı! İşte görüntüleri heyecan yaratan Anadolu leoparı... Aylar sonra yeniden ortaya çıktı! İşte görüntüleri heyecan yaratan Anadolu leoparı…
Melih Gökçek'e kötü haber! Mansur Yavaş davayı kazandı, tahliye olacakMelih Gökçek’e kötü haber! Mansur Yavaş davayı kazandı, tahliye olacak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking