Evrenin hız sınırı bir engel olmayabilir! Fizikçilere göre Warp sürüşü mümkün – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

0

Bilim kurgu filmlerinde görülen “uzay yolculuğu” gerçek dünyada pek işe yaramıyor. İçinde bulunduğumuz Samanyolu'nda 100 ila 400 milyar yıldızın yanı sıra trilyonlarca gezegen bulunmaktadır. Galaksimizin 100 bin ila 120 bin ışık yılı uzaklıkta olduğu dikkate alındığında mevcut teknoloji güneş sisteminden ayrılmamıza izin vermiyor.

FİZİK YASALARINA SAYGILI BİR SAVAŞ REHBERİ MÜMKÜN MÜ?

Bu durumu göz önünde bulunduran fizikçiler, yeni keşiflerin warp sürüşünü mümkün kılabileceğine inanıyor. Fizik kanunlarına uygun bir warp sürücüsü tasarlamak da mümkün. Peki bu nasıl olabilir?

Yeni bir çalışmaya göre fizik yasalarını ihlal etmeden gerçek bir warp sürücüsü elde etmenin mümkün olduğu keşfedildi.

Star Trek serisinden aşina olduğumuz bu kurgusal teknolojinin gerçek dünyada bir temeli olabilir. Gerçekte warp sürücüsü, ışıktan hızlı (FTL) yolculuk için önerilen teorik bir teknolojiyi ifade eder.

Warp Drive nedir?

Alcubierre Warp Drive olarak da bilinen Alcubierre Metric, teoride; Fizikte, uzay-zaman dokusunu bükerek önünde büzülmesi ve genişlemesi için uzay gemisinin üzerinde hareket edeceği yerçekimsel bir dalga oluşturarak ışıktan daha hızlı yolculuğa olanak sağlayacak bir yöntem olarak kabul edilmektedir. . bir uzay gemisi ve arkasında uzanıp genişliyor.

İlk kez 1994 yılında Miguel Alcubierre tarafından fikir olarak ortaya atılan teori, gerçek dünyada hiç gözlemlenmeyen negatif enerjiye dayanıyordu. Yeni yayınlanan çalışma, fiziğin temel kuralları içerisinde yer alan bir kavramı ortaya çıkardı.

Araştırmanın başyazarı Jared Fuchs, önerilen model için warp sürücüsünün bilim kurguya indirgenemeyeceğini vurguladı.

Alabama Üniversitesi'nde uygulamalı fizik alanında yüksek lisans öğrencisi ve fizikçi olan Christopher Helmerich, “Böyle bir tasarım hala önemli miktarda enerji gerektirse de, maddenin egzotik formları olmadan distorsiyon etkilerinin elde edilebileceğini gösteriyor” diyor.

Yeni konsept, nesneleri bilinen fizik sınırları dahilinde yüksek hızlarda taşıyabilen bir warp balonu yaratmak için geleneksel ve yeni yerçekimi tekniklerinin sofistike bir karışımını kullanıyor. Çalışma, uzay-zamanı manipüle ederek normal maddeye kütleçekimsel olarak tepki veriyormuş gibi davranabilen bir warp sürücüsünü teorileştiriyor.

Bu teoride mantıklı olsa da henüz pratik değil ve bu duruma doğru yalnızca küçük bir adımı temsil ediyor. Ekip, modelin geliştirilip iyileştirilemeyeceğini ve ulaşabileceği hızların nasıl artırılabileceğini görmek için daha fazla araştırma yapmayı planlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu