Hakan Fidan: Avrupa’daki Kur’an-ı Kerim yakma salgınını kınıyoruz

0

Dışişleri Bakanı Fidan, “Avrupalı müttefiklerimizin belli konulardaki hassasiyetlerinin artacağına inanmıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bazı Avrupa ülkelerinde Kur’an-ı Kerim’e yönelik saygısızlık ve yakma eylemlerine ilişkin yorumda bulundu.

Bakan Fidan, devlet yönetiminde kutsal kitaplara hakaret edilmesinin ve bunun fikir özgürlüğü etrafında tanımlanmasının doğru olmadığını kaydetti.

“Avrupalı müttefiklerimizin belli konulardaki hassasiyetlerinin artacağına inanmıyoruz.” diyen Fidan, “Avrupa’da her şey kitap yakmayla başladı. Bu kitaplar da bugün olduğu gibi devlet gözetiminde yakıldı. Kitap yakma sonrası toplama kampları, sonrasında da ne olduğunu biliyoruz.” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı “Bu salgını mümkün olan en şiddetli şekilde kınıyoruz. Bu konuda uluslararası aktörlerle, İslam ülkeleriyle ve ev sahibi olan bazı ülkelerle ciddi görüşmeler içerisindeyiz.” dedi.

Türkiye’nin uluslararası girişimleri

Macaristan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Fidan, Türkiye’nin konuyla ilgili uluslararası girişimlerine değindi. 

Hakan Fidan, Türkiye’nin konuyu ilk kez 12 Temmuz’da Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne getirdiğini hatırlatarak “Daha sonra 25 Temmuz’da biliyorsunuz Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kutsal kitaplara yönelik her türlü şiddet eylemini uluslararası hukukun ihlali gören karar kabul edildi. Biz de bu karara ortak sunucu olduk Türkiye olarak.” dedi.

Konuyu görüşmek üzere 31 Temmuz’da İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları’nın toplantı yapacağına dikkat çeken Dışişleri Bakanı,  “31 Temmuz’da İslam dünyasının özellikle salgın haline dönüşen Kur’an-ı Kerim’e hakaret içeren eylemleri protesto edici birtakım kararlar alacağına inanıyorum. Bu, İslam dünyası için de bir ilk olacak.” ifadelerini kullandı.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, önümüzdeki hafta için Kuran-ı Kerim yakmak üzere emniyete birçok başvuru yapıldığını belirtmiş ve bu tür eylemlerin ülkesinin Müslüman dünyasıyla ilişkilerini zedelemesinden endişe duyduğunu kaydetmişti.

İsveç Ulusal Güvenlik Servisi de, kutsal kitaba yönelik saygısızlık eylemlerinin ülke için güvenlik tehdidini arttırdığı uyarısında bulunmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu