Hawaii’deki orman yangınlarında ölenlerin sayısı 93’e çıktı

0

Ölü sayısının daha da artmasını beklediklerini söyleyen Hawaii Valisi Josh Green, “Bu, Hawaii’nin yaşadığı en büyük felaket. 2 bin 200 civarında yapı yok oldu ve hasarların miktarı 6 milyar doları buldu.” dedi.

ABD’nin Hawaii eyaletinde süren orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 93’e ulaştı.

REKLAM

Ülkede son 100 yılda en çok can kaybının yaşandığı orman yangınında arama kurtarma ekiplerinin bölgenin sadece yüzde 3’üne ulaşbildiği belirtildi. 

Ölü sayısının daha da artmasını beklediklerini söyleyen Hawaii Valisi Josh Green, “Bu, Hawaii’nin yaşadığı en büyük felaket. 2 bin 200 civarında yapı yok oldu ve hasarların miktarı 6 milyar doları buldu.” dedi.

Ekipler, ilk aramayı tamamladıkları evlere parlak turuncu renkle X, insan kalıntıları tespit ettikleri yerlere ise İK işareti bırakıyor.

Küle dönen Front Street’i gezen Hawaii Valisi Josh Green “Bu kesinlikle Hawaii’nin karşılaştığı en kötü doğal afet,”  diyerek “Sadece yaşayanlara destek olabiliriz. Şu anda odak noktamız insanları mümkün olduğunca yeniden bir araya getirmek, onlara barınma ve sağlık hizmetleri sağlamak ve ardından yeniden inşaya yönelmek,” ifadelerini kullandı

Yetkilileri, Federal Acil Durum Yönetim Ajansı ve Pasifik Afet Merkezi verlerine göre, 4 bin 500 civarında kişinin barınağa ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Pelletier, polisin daha fazla köpek getirdiğini, ancak kalıntı arama çalışmalarının henüz ilk aşamalarda olduğunu söyledi. Aile üyeleri kayıp olanları aile yardım merkezine gitmeye teşvik etti.

“DNA testi yapmanıza ihtiyacımız var. Sevdiklerinizin kimliklerini tespit etmemiz gerekiyor,” diyen Pelletier ölü sayısının artmasının muhtemel olduğunu bildirdi.

Son açıklanan sayı ile kayıplar, 85 kişinin ölümüne ve Paradise kasabasının yok olmasına neden olan 2018 yılında Kuzey Kaliforniya’daki Kamp Yangını’nın ölü sayısını geçti. 1918 yılında kuraklıktan etkilenen Kuzey Minnesota’da Cloquet Yangını patlak vermiş ve binlerce evi tahrip ederek yüzlerce kişinin ölümüne yol açmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu