İsrail’in orduya kara harekatı için ‘hazır olun’ çağrısı yaptığı Gazze’de son durum

0

İnsani yardım ihtiyacının gün geçtikçe arttığı Gazzeliler yardım yüklü tırları beklerken, İsrail ordusu kara harekatına hazırlanıyor

REKLAM

İsrail, Gazze’ye kara harekatının yakın olduğu mesajı paylaştı. Gazze sınırındaki piyade birliklerini ziyaret eden İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, askerlerden kara harekatı için talimata hazır olmalarını istedi. Gallant “Gazze’yi şimdi uzaktan görenler, içeriden görecek. Size söz veriyorum.” dedi.

Hamas’a yönelik harekatın ne kadar süreceğinin bilinmediğine vurgu yapan Bakan Gallant “Biz onları yok edene kadar bir hafta, bir ay, iki ay sürebilir.” diye konuştu.

“Güvenli” güney de vuruldu

Kara harekatına hazırlanan İsrail ordusu, Gazze’yi havadan vurmaya devam ediyor. Saldırılarda Filistin halkının İsrail’in çağrılarına uyarak sığındığı güney bölgeler de vuruldu. 

Gazze şeridinin güneyinde yer alan Han Yunus’ta görgü tanıkları bir konutun isabet aldığını aktardı. 

12 kişinin hayatını kaybettiği olayda yaralanan en az 80 kişinin kent hastanesine akın ettiği bildirildi. Hastanedeki doktorlar, gelen iki kişiyi solunum cihazı yetersizliğinden dolayı ölüme terk etmek durumunda kaldıklarını aktardı.

İsrail ordusu, olası kara harekatı öncesinde Gazzeliler’den kentin kuzeyini terk edip, güneye sığınmaları çağrısında bulunmuştu.

Refah sınır kapısı cuma günü açılabilir

Gazze’de insani yardım gün geçtikçe kötüye giderken, bütün umutlar Amerika Birleşik Devletleri ile Mısır arasında varılan Refah kapısının açılmasına dair anlaşmaya bağlandı.

Anlaşma kapsamında Mısır ilk etapta sınırda bekleyen insani yardım yüklü 20 tırın geçişine izin verecek. Mısır medyası, yardımın geçişi için Refah sınır kapısının cuma günü açılmasının beklediğini yazdı.

“Okyanusta bir damla”

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü acil durum şefi Dr. Michael Ryan düzenlediği basın toplantısında, beş tır dolusu tıbbi malzemenin Gazze’ye ulaşmasını beklediklerini belirtti. 

DSÖ’nün tırlarda hazır bekleyen malzeme listesinde ampütasyon kitleri, entübasyon kitleri, akciğerleri delinmiş insanlar için pnömotoraks kitleri, yara sargıları, anestetikler ve ağrı kesiciler bulunuyor.

Ancak Ryan, 20 tırlık yardımı şu anda Gazze’nin “ihtiyaç okyanusunda bir damla”olarak tanımladı ve bekledikleri malzemelerin geçişine izin verilen 20 tır içinde yer alıp almadığını bilmediğini belirtti.

Ryan “20 değil, 2 bin tır olmalıydı. Ve biz bu seçimleri yapmak zorunda kalmamalıyız.” diye konuştu. 

200 tır Mısır’da hazır bekliyor

Dünya Gıda Programı (WFP) sözcüsü Martin Rentsch’e göre, yaklaşık yarım milyon insanı bir hafta boyunca beslemeye yetecek olan yaklaşık bin ton gıda ya sınırda ya da yolda. 

Rentsch, yüksek enerjili bisküviler ve pişirilmesi gerekmeyen konserve gıdaların genellikle bu tür acil durumlarda kullanıldığı bilgisini verdi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi ve Mısır Kızılayı’ndan gelen son bilgilere göre yaklaşık 3 bin ton yardım taşıyan toplam 200’den fazla tır Refah kapısında ya da yakınındaki bölgede geçiş izni için bekliyor. 

BM, geçen yıl Gazzelilerin yaklaşık yüzde 60’ı insani yardıma muhtaç durumda olduğunu ve yalnızca Refah sınır kapısından Gazze’ye 32 bin tondan fazla yardım malzemesinin ulaştırıldığını belirtti.

Akaryakıt tükeniyor

Öte yandan Gazze şeridinde İsrail’in ambargo uyguladığı ve kaldırmayı reddettiği akaryakıt giderek tükeniyor. Gazze Sağlık Bakanlığı benzin istasyonlarından ellerinde kalan yakıtı hastanelere vermelerini istedi. 

Gazze Sağlık Bakanlığı savaşın başlamasından bu yana Gazze’de çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan 3 bin 785 kişinin öldüğünü açıkladı. 

REKLAM

Sağlık yetkilileri, yaklaşık 12 bin 500 kişinin yaralandığını ve bin 300 kişinin de enkaz altında kaldığının sanıldığı bilgisini verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu