Yeni ateşkeste teklif esir takası ve Filistinlilerin ‘şartlı’ dönüşü

0

İsimsiz bir Filistinli kaynak, yaptığı açıklamada, Mısır'ın başkenti Kahire'de İsrail ile Hamas arasında dolaylı müzakerelere ilişkin bilgi verdi.

Kaynak, yeni ateşkes teklifinin üç aşamadan oluştuğunu, ilk aşamada İsrailli sivil mahkumlar ve yerinden edilen sivillerin geri dönüşü karşılığında 100'ü uzun süreli hapis cezasına çarptırılan 900 Filistinlinin serbest bırakılmasını içerdiğini söyledi. Gazze'nin kuzeyinde.

Kaynak, yerinden edilen kişilerin yaşadıkları bölgelere değil, uluslararası kuruluşların kurduğu kamplara dönmelerinin beklendiğini söyledi.

Yerinden edilenlerin kuzeye dönmesi durumunda İsrail güçlerinin birkaç yüz metre uzakta doğuda Salahaddin caddeleri ve batıda Er-Rashid caddelerinde konuşlanacağını söyledi.

Kaynak, ikinci aşamada tüm İsrailli tutuklular karşılığında kararlaştırılan sayıda Filistinli tutuklunun serbest bırakılacağını, üçüncü aşamada ise İsrailli tutukluların naaşlarının teslim edileceğini belirtti.


Ateşkes teklifi Hamas'ın taleplerini karşılamıyor

Hamas yetkililerinden Mahmud Merdavi, konuya ilişkin değerlendirmesinde, arabulucuların sunduğu teklifin ateşkesi ve İsrail'in Gazze'den çekilmesi ihtiyacını açıkça göz ardı ettiğini söyledi.

Merdavi şöyle devam etti:


“Bizi yeni bir savaşa sürüklemeyecek bir anlaşma istiyoruz. Bu anlaşma kapsamlı bir ateşkesi, İsrail askerlerinin Gazze'den tamamen çekilmesini, yerinden edilenlerin evlerine dönmesini, inşaat çalışmalarının koşulsuz olarak uygulanmasını ve İsrail'in Gazze'den çekilmesini içermelidir. Esir değişimi. Yalnızca İsrailli mahkûmların serbest bırakılmasını garantileyenler, mahkûmlarımızı müzakerelere getirebilir.” “Ve İsrail'in keyfine bırakılan bir anlaşma istemiyoruz. Bu, işgalin devam etmesi ve Gazze Şeridi'nin kuzey ve güney kesimlerinin İsrail işgali altında bölünmesi anlamına gelir.”

Merdavi, söz konusu önerinin ateşkes ve askerlerin geri çekilmesini öngörmediğini, tutukluların durumlarının netleştirilmediğini, yerinden edilmiş kişilerin geri dönmesini değil, sivil ve asker olarak bölünmeyi öngördüğünü, bunun da çoğu kişinin mahsur kaldığı anlamına geldiğini söyledi. yerinden edilen kişiler evlerine dönemediler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu