Zelenskiy, Rusya’nın yurt dışında dondurulan milyarlarca dolarının Ukrayna’ya gönderilmesini istedi

0

Zelenskiy: Batılı vergi mükellefleri Ukrayna’daki savaşın faturasını ödememeli. Dünya bankalarında 300 milyar dolar varsa neden kullanmayalım?

REKLAM

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, dünya bankalarında dondurulan Rus parasının ülkesinin yeniden inşası için Kiev’e gönderilmesi çağrısında bulundu.

G7 ülkeleri, 2020 yılında varlıkların dondurulmasından elde edilen değer ve faiz artışını Ukrayna’nın yeniden inşası için kullanmayı planlıyor.

Zelenskiy, son açıklamasında Rusya’nın dondurulmuş varlıklarının tamamının Ukrayna’nın yeniden inşası için kullanılması çağrısında bulunarak, “Dünya bankalarında 300 milyar dolar varsa neden kullanmayalım?” dedi. soruyu sordu.

“Bize 300 milyar dolar gönderin”

Dünya Ekonomik Forumu için İsviçre’nin Davos kentine giden Ukrayna cumhurbaşkanı, BBC’ye yaptığı açıklamada Ukrayna’daki savaşın bedelini Batılı vergi mükelleflerinin ödememesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Dondurulmuş 300 milyar dolarlık Rus varlığı var.” bankalarda. Ukrayna’yı yok ettiler… Rusya’nın 300 milyar dolarlık varlığı varsa, onları doğrudan Rus füzelerinin yok ettiği yerleri yeniden inşa etmek için kullanmalıyız… Toplumunuz neden nasıl yardım edeceğini düşünsün… Eğer dünyanın 300 milyar doları varsa, bu kaynak neden düşünsün? kullanılamıyor mu? dedi.

Avrupa’daki merkez bankaları neden tüm bunlara olumsuz tepki veriyor?

BBC, Avrupa’daki merkez bankalarının bu tür eylemlerde bulunarak “güvenli liman statülerini” zedelemekten korktukları görüşünü dile getirdi.

Avrupa’daki merkez bankaları bunun gelecekte emsal teşkil etmesinden, diğer ülkelerin varlıklarını Avrupa’ya taşımakta isteksiz davranmasından ve bu örneğin küresel finansal istikrara zarar vermesinden korkuyor.

Özellikle Belçika, Avrupa’nın rezerv takas sistemindeki rolü nedeniyle dondurulmuş varlıkların çoğuna ev sahipliği yapıyor.

Ukrayna’ya yardım için seferber olan bazı ülkeler, Rusya’nın 360 milyar dolarlık dondurulmuş varlıkları ve mevcut yüksek faiz oranları göz önüne alındığında, Kiev’in inşası için milyarlarca dolar toplanabileceği görüşünde.

ABD dolarının gücü neden daha da artabilir?

British Standard Chartered Bank’ın genel müdürü Bill Winters, Rusya’nın dondurulan varlıklarından elde edilen kârlara el konulmasına küresel finans camiasının tepkisinin, merkez bankalarının ve para birimlerinin “ordu” olacağı korkusu nedeniyle “karışık” olacağı görüşünü dile getirdi.

Konuyla ilgili endişelerini ve çekincelerini dile getiren Bill Winters şunları söyledi: “Çoğumuz insani düzeyde bunun doğru olduğu ve bir kez daha doğru olanı yapmanın yapmaya değer olduğu konusunda hemfikiriz. Ancak merkez bankası yöneticilerinin de bu konuda endişelenmeye hakkı olduğunu düşünüyorum. Uzun vadede ABD doları o kadar merkezi bir rol oynuyor ki onu etkili bir silah olarak nasıl kullanacağımız konusunda dikkatli olmalıyız. Yaptırımların uygulanmasıyla birlikte zaten bir silah haline geldi. Bu uygulama bu etkinin daha da artmasına yol açabilir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu