ABD uçak seyahatlerinde Covid-19 testi yaptırma zorunluluğunu kaldırıyor

0

ABD, ülkeye uçakla seyahat eden yolcular için uçuş gününde Kovid-19 testi yaptırma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Uygulamanın 12 Haziran’da yürürlüğe girmesi bekleniyor

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), ülkeye uçakla seyahat eden yolcular için uçuş gününde Kovid-19 testi yaptırma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Tedbirin, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin uluslararası seyahatlerde Kovid-19 testlerinin gerekli olmadığı yönündeki kararının ardından alındığını söyleyen yetkililer, test ihtiyacının her 90 günde bir yeniden değerlendirileceğini, yeni ve yeni testlerin yapılması gerekebileceğini vurguladı. sorunlu varyantlar ortaya çıkıyor.

Uluslararası seyahat öncesinde zorunlu test uygulaması geçen yıl ABD Başkanı Joe Biden tarafından Çin, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan ve İran gibi birçok Avrupa ülkesine uygulanan seyahat yasağını kaldırdığında uygulamaya konmuştu. Aynı dönemde, Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat eden göçmen olmayan yetişkinlerin de bazı sınırlı istisnalar dışında tam doz Kovid-19 aşısı yaptırmaları gerekiyordu.

Zorunlu test ilk uygulamaya konulduğunda, tamamen aşılanmış kişilerin seyahatten üç gün önce negatif sonuç vermesi gerekiyordu ve aşılanmamış kişilerin de seyahat gününde yapılan testte negatif sonuç vermesi gerekiyordu. Ancak kasım ayında Omicron varyantının ortaya çıkmasının ardından kurallar sıkılaştırıldı ve aşı durumu ne olursa olsun tüm yolcuların seyahat gününde negatif test ibraz etmeleri zorunlu hale getirildi.

Havayolları ve turizm şirketleri, Kovid-19 testlerinin uluslararası seyahat rezervasyonlarını olumsuz etkilediğini söyleyerek aylardır bu kuralın kaldırılması için baskı yapıyor. Pek çok ülke, turizmi teşvik etmek amacıyla aşıların tamamına sahip kişilere yönelik test zorunluluğunu kaldırdı.

Uygulamanın Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 Haziran Pazar günü Doğu saatine göre gece yarısı yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu tarihten itibaren tedbir amaçlı olarak Kovid-19 testi yapılması önerilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu