Romanya ve Bulgaristan Schengen bölgesine ne zaman katılacak?

0
Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Avusturya, Romanya ve Bulgaristan’a yönelik havalimanlarındaki sınır kontrollerinin kaldırılmasını önerdi.

REKLAM

Halk arasında “Air Schengen” olarak bilinen bu fikir, şu anda 23 Avrupa Birliği ülkesi de dahil olmak üzere 27 ülkeyi ve 423 milyondan fazla vatandaşı kapsayan Schengen bölgesine “kısmi üyelik” anlamına gelecektir.

Bu formüle göre diğer Schengen ülkeleriyle kara sınırı kontrolleri devam edecek.

2011 yılından bu yana genişleyen Schengen bölgesine katılmaya hazır olduklarını düşünen Bulgaristan ve Romanya, Avusturya’nın muhalefetiyle karşı karşıya.

Avusturya İçişleri Bakanı Gerhard Karner, bu iki ülkenin yalnızca havayolu şirketleri aracılığıyla Schengen bölgesine dahil edilmesini önererek, uzun süredir içinden çıkılamaz gibi görünen çıkmazın nihayet çözülebileceği umudunu artırdı.

Avusturya kamu yayıncısı ORF radyoda Karner, “Evet, Romanya ve Bulgaristan’ın havalimanlarında bazı değişiklikler olabileceğini düşünüyorum.”

Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen üyesi olmaya hazır olduğu konusunda ısrar eden Avrupa Komisyonu bu son gelişmeyi memnuniyetle karşıladı.

Komisyon sözcüsü: “Bunlar olumlu gelişmeler. İşler olumlu yönde ilerliyor.” Dedi.

Ancak Viyana’nın teklifinde bazı koşullar yer alıyor.

Avusturya, Frontex sınır polisinin sayısının üç katına çıkarılması, Bulgaristan-Türkiye ve Romanya-Sırbistan sınırlarında teknik iyileştirmeler yapılması ve sınır koruma altyapısı için AB fonlarından destek alınması çağrısında bulundu.

Avusturyalı bakan ayrıca Schengen iç sınırlarında gözetimin artırılması çağrısında bulundu.

Avusturya’nın talepleri arasında sığınmacıların Romanya ve Bulgaristan’a nakledilmesi de yer alıyor.

Avrupa Komisyonu, Viyana’nın taleplerini dikkate aldığını ve incelemekte olduğunu söyledi.

Komisyon sözcüsü şunları söyledi:

“Dış sınırlarımızın korunması Avrupa Komisyonu için temel bir önceliktir. Gerekli finansmanın sağlanmasını sağlayacağız. Frontex’e gelince, kurum gerekirse desteğini artırmaya hazır.”

“Hava Schengen” kısmi üyelik anlamına gelse de (yalnızca hava yoluyla), yine de tüm üye devletlerin oybirliğiyle mutabakatını gerektirir.

Halen AB Konseyi dönem başkanlığını yürüten İspanya, koşullar değiştiğinde oylamaya hazır olduğunu duyurdu.

Hollanda, hukukun üstünlüğü kaygıları nedeniyle Bulgaristan’ın üyeliğine uzun süredir karşı çıksa da, durum Avusturya’nınki kadar sert değil.

Ancak Hollanda geçen ay Geert Wilders’in aşırı sağ partisine karşı herhangi bir işlem yapmadı sürpriz zaferin Bir iktidar değişikliğinin tam ortasındayız ve bir sonraki hükümetin hangi pozisyonu alacağı belli değil.

REKLAM

Hollanda daha sert bir duruş sergilemezse Avusturya engelinin birkaç ay içinde aşılması gerekecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu