Tesla, Almanya’daki fabrikasında 25 bin euroluk otomobil üretecek

0

Tesla, Almanya’nın başkenti Berlin yakınlarındaki fabrikasında 25.000 euro değerinde elektrikli araç üretecek.

REKLAM

Konuya aşina bir kaynağa göre Tesla, uzun süredir beklenen “uygun fiyatlı” elektrikli araçların üretiminde belli bir aşamaya geldi.

Böylece şirket, araçlarının kitlesel pazarlara açılmasının önündeki engeli ortadan kaldıracak.

Reuters’e konuşan ancak ismini vermek istemeyen kaynak, üretimin ne zaman başlayacağına dair herhangi bir bilgi vermedi.

Tesla CEO’su Elon Musk, İngiltere’de düzenlenen yapay zeka zirvesine katıldıktan sonra cuma günü Berlin yakınlarındaki Gruenheide kasabasındaki fabrikayı ziyaret etti.

Sosyal medya platformu X’te bir video paylaşan Musk, fabrika çalışanlarına “yoğun çabaları” nedeniyle teşekkür etti.

Aynı kaynağa göre Musk, toplantı sırasında çalışanlara 25 bin euroluk aracın burada üretilmesi planını bildirdi.

Ancak Eylül ayında Reuters’e konuşan kaynaklar, otomobil üreticisinin, elektrikli aracın alt gövdesinin neredeyse tamamını tek parça halinde sunmasına olanak tanıyacak bir yeniliğe yaklaştığını, üretim sürecini hızlandırmaya ve maliyetleri düşürmeye yardımcı olacak bir buluşa yaklaştığını söyledi.

Ucuz modellerle kitlesel pazarlara açılmak, Tesla’nın 2030 yılına kadar 20 milyon araç teslim etme hedefine ulaşması açısından kritik önem taşıyor.

Ancak zayıflayan ekonomiler ve yüksek faiz oranları elektrikli araçlara olan talebi olumsuz etkiliyor ve Tesla dahil diğer şirketleri son aylarda satışları artırmak için fiyatları düşürmeye zorluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu