Tıp Bayramı 2024 ne zaman, bugün mü? Tıp Bayramı tarihi hangi gün?

0
genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Sağlık Çalışanlarının Tıp Bayramı kutlanacak. Bayram, fedakarlıkla görev yapan tüm sağlık çalışanlarının gününü kutlayacak ve özverilerinin ön plana çıkarılmasını sağlayacaktır. İşte Tıp Bayramı tarihine ilişkin tüm detaylar…

Tıp Bayramı ne zaman ve hangi gün?

Türkiye’de Tıp Bayramı 14 Mart’ta kutlanıyor. Bu tarihin belirlenmesinin nedeni ülkemizde modern tıp eğitiminin başladığı güne denk gelmesidir. Öte yandan 1976 yılından itibaren 14 Mart tarihini kapsayan hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmekte ve hafta içinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. 14 Mart 2024 Perşembe günü düşecek.

Türkiye’de Tıp Tarihi Günü

Türkiye’nin ilk cerrahi merkezi, II. Mahmud döneminde 14 Mart 1827 tarihinde Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Sarayı’nda Tıbbihane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adlarıyla kurulmuştur. Bu tarih Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle okulun kuruluş tarihi olan 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Türkiye’de ilk Tıp Bayramı kutlaması 14 Mart 1919’da İstanbul’da yapıldı. Bu kutlamada dönemin tıp fakültesi 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran başkanlığındaki tıp fakültesi öğrencileri işgali protesto etmek için bir araya geldi ve dönemin ünlü doktorları da bu harekete destek verdiler. Bu gösteriler tıp mesleği mensuplarının vatan savunma hareketi olarak başladı.

“Şekersiz” etiketli ürünlerde yapay tatlandırıcı tuzağı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu